Blog

9

Bezglutenowe pierogi z kapustą i grzybami

25/11/2014

Bezglutenowe pierogi z kapustą i grzybami

25/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

SONY DSCJak każe tradycja,  na wigilijnym stole powinny królować potrawy postne, bezmięsne i przygotowane bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Polska wieczerza wigilijna obfituje w dania pszeniczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by równie smacznie i kolorowo przygotować bezglutenową Wigilię. Oto wigilijne pierogi bez glutenu, z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami (jest też wersja bez jaj). Jednocześnie zapraszam do poradnika KLIK – Jak ulepić pierwsze bezglutenowe pierogi na Wigilię i nie tylko.

 

 

Składniki na ciasto:

– 300 g bezglutenowego mixu Bread  (Balviten lub Dr Schaer)

– 3 jajka;

– szczypta soli;

– około ćwierć szklanki letniej wody;

Na końcu wpisu podany jest przepis na ciasto na pierogi bezglutenowe bez jajek.

 

 

IMG_0694Składniki na farsz:

– 30 dag kapusty kiszonej;

– 2 garści suszonych grzybów;

– 2 łyżki oleju;

– sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie;

– opcjonalnie kurkuma, tymianek;

– w razie potrzeby 1-2 łyżki bezglutenowej bułki tartej;

 

Wykonanie:

pierogi 2013 (6)Kapustę poszatkowałam i wrzuciłam do niewielkiej ilości wrzątku z kurkumą, tymiankiem zielem angielskim, liściem laurowym i kminkiem. Gotowałam na małym ogniu. Grzyby opłukałam na sitku, namoczyłam na kwadrans  w szklance letniej wody i ugotowałam je w tej samej wodzie. Wywar odcedziłam i dodałam go do gotującej się kapusty.

 

 

 

pierogi 2013 (7)Grzyby drobno posiekałam. Cebulę pokroiłam drobniutko i zeszkliłam na maśle.

Gdy po około 1,5 godzinie kapusta zmiękła, wymieszałam ją z grzybami i cebulą, doprawiłam solą i pieprzem.

W razie potrzeby można dodać 1-2 łyżki bezglutenowej bułki tartej.  Ostudziłam farsz, odcisnęłam go na sitku i przełożyłam do miseczki.

 

 

pierogi 2013 (9)Mąkę przesiałam, dodałam sól, jajka i wodę. Zmiksowałam ciasto (gdy wydaje się zbyt twarde, można dodać parę łyżek wody)  i zostawiłam na 10 minut. Na stolnicy rozsypałam nieco bezglutenowej mąki. Wałkiem posypanym mąką rozwałkowałam część ciasta (pozostałą część przykryłam ściereczką). Szklanką wycinałam krążki, nakładałam na nie farsz i zlepiałam brzegi pieroga. W krążki z grubszego ciasta można nałożyć więcej farszu – dadzą się łatwiej „naciągnąć”. Uwaga: świetnymi pomocnikami przy lepieniu pierogów są bezglutenowe dzieci (glutenowe też :)).

 

 

 

pierogi 2013 (10)Gotowe pierogi wrzuciłam na wrzątek z solą i olejem. Gotowałam pod przykryciem aż do wypłynięcia. Pierogi układałam na talerzu posmarowanym olejem, by się nie zlepiały.

Część pierogów zamroziłam – bez gotowania. Tym samym mam już gotowe jedno danie na wigilijną, bezglutenową wieczerzę. Ale i tak muszę przygotować dodatkową porcję: przecież nie najemy się paroma pierogami… ;)

 

 

SONY DSC

Wigilijne pierogi można przygotować również bez jajek – ZOBACZ PRZEPIS NA BEZGLUTENOWE PIEROGI WEGAŃSKIE. W sklepach można kupić gotowe niskobiałkowe bezglutenowe ciasto pierogowo-makaronowe np. Glutenexu. Kilka razy przygotowywałam pierogi z tego mixu i są naprawdę świetne. Do mąki wystarczy dodać ciepłą wodę i gotowe :). Farsz wigilijny można przygotować już tradycyjnie, według powyższego przepisu. I niech ktoś powie, że chorzy na celiakię muszą mieć Wigilię bez pierogów :)….

 

Zobacz, jak lepi pierogi Bezglutenowa Mama

KOMENTARZE (9)

Ola 28/08/2016 15:32
Spróbowałam dziś zrobić pierogi z tego samego minut co Pani. wszystko poszło gładko, pierogi lepiły się całkiem dobrze. Tylko takie twarde są po ugotowaniu..... Czy to norma czy może jednak coś zepsułam?
Bezglutenowa Mama 29/08/2016 10:54
Olu, może zrobiłaś trochę za grube ciasto?
Daria 19/12/2014 19:48
Marta, a ile z tego przepisu mniej więcej wychodzi pierogów?
Bezglutenowa Mama 20/12/2014 09:56
Kiedyś liczyłam, ale zapomniałam.... Zależy od tego, jak rozwałkujesz ciasto. Śmiało możesz liczyć z 25-30 sztuk...
Agata 21/12/2014 22:21
30 szt mi wyszło z jednej porcji.
HANKA 30/11/2014 22:35
Witam dopiero zaczynam naukę gotowania bezglutenowego napisała Pani o mrożeniu pierogów bez gotowania. Dlaczego? Nie można ich ugotować i zamrozić potem odsmażyć?
Bezglutenowa Mama 30/11/2014 22:58
Pewnie, że można, ale to dodatkowa praca :). Przecież potem, po wyjęciu z zamrażarki, i tak te pierogi trzeba ugotować. Przeszłyby więc podwójne gotowanie, a po co? :) Mrożenia bezglutenowych pierogów nauczyłam się od glutenowców i od tej pory zawsze tak robię :)
Bezglutenowa Mama 27/11/2014 13:01
Tak, to ciasto jest idealne! Oczywiście nie tak "plastyczne", jak glutenowe i nie da się tak naciągać na farsz, ale zrób wedle wyczucia: lekko grubsza warstwa gwarantuje, że uda Ci się nałożyć więcej farszu :). Powodzenia!
Ola 26/11/2014 18:39
Rozumiem, że ciasto dobrze się wyrabia? Zeszłego roku poniosłam porażkę podczas robienia ciasta na pierogi. Ciasto było zbyt kruche i nieplastyczne i z pierogów został tylko farsz ;). W tym roku chętnie podejmę kolejną próbę!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się