Blog

Imbirowe serniczki z czekoladą

08/12/2014

Imbirowe serniczki z czekoladą

08/12/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Co zrobić z kaszą gryczaną, która została z obiadu?

Zaraz, zaraz, gdzieś miałam przepis na gryczano-imbirowe serniczki…  – przemknęło mi przez myśl i przewertowałam książki kucharskie. – O, jest!

Składników niewiele, są bezglutenowe i dość zdrowe, wykonanie proste. Pieczemy na święta!

 

 

serniczki gryczano-imbirowe (2)– 200 gram ugotowanej kaszy gryczanej;

– opakowanie (250 gram) serka marscapone;

– limonka lub cytryna;

– 30 gram korzenia imbiru;

– 4 jajka;

– 80 gram białego lub brązowego cukru;

– 30 gram mąki ryżowej;

– 5 gram skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej;

– szczypta proszku do pieczenia;

 

serniczki gryczano-imbirowe (6)Posmarowałam masłem i obsypałam cukrem 20 foremek do muffinek. Wstawiłam je do lodówki, by zastygły. Piekarnik nagrzałam do 180 stopni C (termoobieg).

Zmiksowałam blenderem ugotowaną kaszę, dodałam do niej serek marscapone oraz startą skórkę z cytryny i imbir starty na drobnej tarce. W osobnej misce utarłam mikserem żółtka z 40 g cukru i dodałam je do miski z kaszą. Wszystko wymieszałam łyżką.

 

 

serniczki gryczano-imbirowe (11)Do masy wmieszałam mąkę ryżową oraz skrobię kukurydzianą i szczyptę proszku do pieczenia.

Osobno ubiłam na sztywną pianę białka z 40 g cukru  i partiami dodawałam je do masy. Mieszałam delikatnie łyżką. Gotowe ciasto nałożyłam do muffinek. Każdą posypałam dodatkami: migdałami, orzechami, kawałkami czekolady. Blachę wstawiłam do piekarnika, gdzie serniczki piekły się  przez około pół godziny.

 

 

gryczane serniczkia (1)Efekt przeszedł moje oczekiwania: lekko chrupiąca skórka, środek delikatnie wilgotny i puszysty, znakomity aromat cytryny z dobrze wyczuwalną nutą imbiru… Poezja!  Serniczki smakowały całej rodzinie. Zosia i Antek zjedli na deser po trzy ciasteczka. My spałaszowaliśmy pozostałe.

Czyż dieta bezglutenowa nie jest cudowna i pełna aromatów? Kto ma wątpliwości, niech upiecze takie serniczki :).

 

 

Przepis pochodzi z książki kucharskiej wydanej przez sieć LIDL „Pascal kontra Okrasa”. Użyłam jednak mniej cukru, więcej imbiru, a zamiast mąki glutenowej  – ryżową. Jestem przekonana, że serniczki będą równie dobre, jeśli muffinki posmarujemy jedynie masłem (bez cukru).

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się