Blog

11

Włoski celiak może oddawać krew. A polski?

15/10/2014

Włoski celiak może oddawać krew. A polski?

15/10/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Podobnie jak mój tata chciałam zostać honorowym dawcą krwi. Ale mam rozpoznaną celiakię i mieszkam w Polsce, więc generalnie nie mogę oddawać krwi. Ponoć to zagrożenie dla zdrowia mojego oraz biorcy. Tak uważają eksperci w Polsce. A Włosi?

Już dawno poszli po rozum do głowy i nie stawiają takich ograniczeń. Włoch z celiakią może być krwiodawcą….

 

Pollagra 2014 (4)Włoski celiak może bez problemów oddawać krew. Po prostu idzie bez stresu do stacji krwiodawstwa i podczas wywiadu lekarskiego mówi o swojej celiaki. Przechodzi szczegółowe badania i jeśli ma dobre wyniki, oddaje krew jak wszyscy inni rodacy.

Nikt go nie zniechęca, nie straszy powikłaniami lub ryzykiem dla biorcy. Włosi temat celiakii mają świetnie rozpoznany i nie doszukują się problemów tam, gdzie ich nie ma.

 

focaccia Bodzia (16)Mąż przed diagnozą miał kiepskie wyniki krwi– opowiada Beata Kotlarska – Rasponi, która mieszka we Włoszech. – W wieku 44 lat dowiedział się, że ma celiakię. Przeszedł na dietę i gdy uzyskał dobre wyniki badań, został honorowym dawcą krwi. Jak każdy dawca dwa razy w roku przechodzi wszechstronne badania krwi. Jeśli są w normie, oddaje krew.  Tak, we Włoszech człowiek na diecie bezglutenowej jest normalnym dawcą krwi.  

 

veradPolscy hematolodzy chyba nie wymieniają doświadczeń z włoskimi kolegami… Z Narodowego Centrum Krwi otrzymałam szczegółowe wyjaśnienia, z których przebija troska o zdrowie celiaka, ale i potencjalnego biorcy, który miałby dostać krew od takiego niepewnego dawcy…

 

Dopuszczenie do oddawania krwi osoby chorej na celiakię jest dość trudne i należy rozważyć okoliczności związane z wpływem takiej donacji na zdrowie zarówno biorcy, jak i dawcy krwi – wyjaśnia Bezglutenowej Mamie  dr Jolanta Antoniewicz – Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

 

platki Nestle (1)W dalszej części pisma wymienia komplikacje i powikłania, z którymi zmaga się osoba chora na celiakię przed diagnozą lub nie stosująca diety bezglutenowej. Pani doktor w dokumencie przesłanym Bezglutenowej Mamie tłumaczy także, że celiakia dotyka również układu krwiotwórczego, prowadząc najczęściej do niedokrwistości i innych cytopenii.  Pani doktor sieje także postrach w duszy celiaka (choć z pewnością przedstawia te informacje w dobrej wierze):

 

krwiodaChoroba trzewna jest zaburzeniem o podłożu autoimmunologicznym i w jej przebiegu istnieje predyspozycja do występowania innych chorób autoimmunologicznych – pisze dr Jolanta Antoniewicz – Papis. –  W przypadku jej nieleczenia istnieje również ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego, zwłaszcza chłoniaków nieziarniczych jelita cienkiego. Dodatkowo oddawanie krwi może stanowić obciążenie zdrowotne dla samej osoby chorej na celiakię. Dlatego też osoba z rozpoznaną chorobą nie powinna być kwalifikowana do oddawania krwi.

 

stopyPani dyrektor podkreśla jednocześnie, że bez względu na powyższe stanowisko, to lekarz w centrum krwiodawstwa podejmuje decyzję co do kwalifikacji pacjenta. To on ma bezpośredni kontakt z osobą zgłaszającą się do oddania krwi i indywidualnie rozważa wszystkie „za i „przeciw”.

Tyle polskiej teorii i włoskiej praktyki. A teraz garść moich doświadczeń, które zebrałam w różnych centrach krwiodawstwa w Polsce.

 

probkiGdy skończyłam 18 lat, poszłam do stacji krwiodawstwa w Lesznie. Rozmowa z lekarzem rozwiała moje marzenia:

Jak ma pani celiakię, nie może pani oddawać krwi. Celiakia to choroba o nieustalonej etiologii – wyrecytował pan doktor, a mnie ta formułka na długie lata utkwiła w pamięci. I gdy znajomi chodzili do punktu krwiodawstwa lub krwiobusa, mówiłam z żalem:

Ja nie mogę…

Temat wróciło dopiero rok temu na bezglutenowych warsztatach we Wrocławiu. Jedna z uczestniczek zapytała o możliwość oddawania krwi przez osoby z celiakią.

 

Kolobrzeg Zagroda ul katedralna (1)Jeśli taka osoba przestrzega diety bezglutenowej, nie ma żadnych objawów choroby, a jej wyniki krwi są w normie, to nie widzę przeciwwskazań – skwitowała  dr med. Ewa Waszczuk, gastroenterolog, wrocławska specjalistka od celiakii. – Przecież krwiodawca nie przekaże celiakii biorcy, bo ta choroba nie jest przenoszona poprzez krew.

Nadzieja wstąpiła w moje serce. W końcu od czasu, gdy pytałam o to lekarza w Lesznie, minęło 17 lat. Pewnie przez ten czas wiedza medyczna poszła do przodu i celiakia już nie taka straszna hematologom…

Ruszyłam tym tropem i zadzwoniłam do oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lesznie. Chwila rozmowy sprawiła, że znów zwątpiłam w postęp medycyny w Polsce.

 

platkiOsoba z zaburzeniami wchłaniania nie może oddawać krwi – usłyszałam przez telefon. – Takie są procedury w każdej stacji.

Nie poddałam się i zadzwoniłam do centrali do Poznania. Tam z kolei dowiedziałam się, że cielak może zostać honorowym dawcą krwi.

Jeżeli potencjalny dawca idealnie funkcjonuje i nie ma objawów choroby ze strony żadnego układu, to nie widzę przeciwwskazań – powiedziała lek. Agnieszka Laba, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.- Celiakia nie jest wymieniana w przepisach jako dyskwalifikacja i w naszym centrum mamy pacjentów z celiakią. Jednakże do każdego dawcy podchodzimy indywidualnie i kwalifikujemy ich dopiero po przeprowadzeniu badań i wywiadzie lekarskim.

 

 

veradHurra!  – pomyślałam i po kilku dniach zadzwoniłam do Leszna.

Dzień dobry, mam celiakię i chciałabym oddać krew. Czy to możliwe? – spytałam, udając osobę niezorientowaną w temacie.

Nie, nie można. Procedury nie pozwalają – padła odpowiedź.

To dziwne, bo koleżanka w Poznaniu dowiedziała się, że nie ma przeciwwskazań – ciągnęłam rozmowę.

To proszę jechać do Poznania – osoba po drugiej stronie słuchawki ucięła rozmowę.

 

Xperia-Z1-Nie odpuściłam. Obdzwoniłam kilkanaście mniejszych i większych stacji w Polsce. Najczęściej słyszałam negatywną odpowiedź.

Celiakia to choroba przewlekła związana z układem immunologicznym – tłumaczyła mi lekarka w centrum krwiodawstwa w Pile. – Może pani wytwarzać przeciwciała. To tak jak z tarczycą: panie z chorobami tarczycy również nie mogą oddawać krwi. Chodzi o bezpieczeństwo biorcy. Pani przeciwciała mogłyby zareagować z krwią biorcy  i wywołać niepożądany odczyn.

 

 

wlochyCo usłyszałam w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie?  – Celiakia jest przeciwwskazaniem. Dlaczego? No bo przecież jej pani nie wyleczy. Trzeba być w pełni zdrowym, żeby oddawać krew.

No i bądź tu mądry i pisz wiersze… Ta sama choroba, ta sama medycyna, a dwa różne kraje, różne miasta i różne interpretacje.

 

Wniosek nasuwa się jeden: który kraj ma większe doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu celiakii? Którym lekarzom bardziej ufać: polskim czy włoskim? Czy jakieś składniki krwi celiaków mogą szkodzić biorcom? Jak myślicie? Czy ktoś z Was ma celiakię i oddaje krew?

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE (11)

Dagmara 17/09/2022 19:57
Przy tej diagnostyce i podejściu lekarzy to mnóstwo niezdiagnozowanych celiaków jest wieloletnimi dawcami (bo przecież pod tym kątem nie wykonują badań w centrach krwiodawstwa) i jest ok. A nikt nie patrzy, że zazwyczaj tryb życia takiej osoby jest dużo zdrowszy po diagnozie niż przed. We Włoszech najwyraźniej maja szersze na to spojrzenie.
Paweł 06/10/2019 16:44
Droga Bezglutenowa Mamo... Czy może coś zmieniło się w tym temacie?
Bezglutenowa Mama 07/10/2019 08:09
Nie sądzę.... Ale jeśli masz dobre wyniki krwi, to spróbuj w swojej stacji krwiodawstwa. jak się uda lub nie - daj znać :)
Kinga 16/05/2018 22:44
Czyli lepiej nie mowic i po prostu oddac. Przeciez jak stosuje sie diete to nie ma przeciwcial.
agatajas 19/02/2016 03:11
Bo w Polsce my tak nie zachęcają do tej inicjatywy ,jak to robić we Włoszech ludzie włoski lublin indywidualnie z Preply http://www.na-jezykach.pl/aktualnosc/255/znajomosc_jezykow_obcych_w_polsce_2015.html
admin 20/02/2016 07:59
Niestety, taka Polska właśnie...
marta 06/02/2016 21:28
Jestem na diecie od ponad roku, bo wtedy zdiagnozowano u mnie celiakię, wcześniej oddawałam krew w sumie ponad 9 litrów. (co stanowi niejako zaprzeczenie niedokrwistości przy celiakii). Prawdopodobnie miałam wtedy celiakie tylko bez żadnych objawów. Aktualnie jestem pod opieką gastrologa i zapytałam czy dalej mogę być dawcą. Pani doktor powiedziała, że nie ma przeciwwskazań, ale aktualnie mam gorsze wyniki ale jak będą dobre to nie ma problemu. (To tak jak we włoskim systemie). Byłam dziś w stacji krwiodawstwa i pani doktor chciała ode mnie wynik gastroskopii sprzed ponad roku, zapytałam po co skoro teraz jestem na diecie co jej po tym wyniku, dodam, że wszystkie badania morfologii miałam dobre jak na dawcę. No i mnie zakwalifikowała.... Idę w przyszłym miesiącu do gastrologa zobaczę co powie, ja jednak mam nadzieję, po prostu gastrolog wie lepiej :-) Dam znać jak mi poszło. Dodam że byłam w RCKiK w Warszawie.
marta 06/02/2016 21:31
Ni i mnie NIE zakwalifikowała (zjadłam najważniejsze słowo)
Bezglutenowa Mama 07/02/2016 22:39
Czyli jednak w Polsce jest po polsku.... Trzymam kciuki za wizytę u gastrologa. Będziesz nadal próbowała oddać krew? Może poproś o pisemną odmowę w razie takiej negatywnej decyzji? Będziesz miała dokument, by ewentualnie walczyć kiedyś o prawa celiaków ?
aga 17/10/2014 07:58
Jak składasz na komisję lekarską o orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, bo ma celiakię, to dostajemy orzeczenie "nie stwierdza się niepełnosprawności", czyli zdrowy jak rydz. Jak chcesz oddać krew, to okazuje się jaka to poważna choroba i jakie może nieść powikłania i zagrożenia. Interpretacja tej samej choroby w zależności od sytuacji i przez każdego lekarz inna, to chyba tylko w Polsce możliwe ?
Bezglutenowa Mama 19/10/2014 21:44
Tak - to właśnie nasza Polska.... Ale dlatego warto zrzeszać się, być w dużej organizacji, która może walczyć o nasze prawa, tak jak Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się