Blog

8

Bezglutenowy sernik szefa kuchni

09/02/2017

Bezglutenowy sernik szefa kuchni

09/02/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowy sernik szefa kuchni powstał w Oberży Pod Dzwonkiem w Poznaniu. Rafał poczęstował mnie swoim wypiekiem podczas bezglutenowych warsztatów kulinarnych, które prowadziłam w restauracji. Był tak puszysty i delikatny, że od razu poprosiłam o przepis. Uwaga: do pracy nad tym sernikiem podejdźcie w dobrym nastroju i zarezerwujcie sobie trochę czasu na ucieranie składników. Ale zapewniam, że warto!

Składniki na tortownicę o  średnicy minimum 26 cm

  • 1 kg zmielonego tłustego twarogu
  • 10 jajek
  • 250 g masła
  • 300 g drobnego cukru lub cukru pudru
  • 170 g mąki bezglutenowej do słodkich wypieków
    tzw. mix C
  • 1 łyżeczka ekstraktu pomarańczowego lub drobno starta skórka z 1 pomarańczy

Wykonanie

Wszystkie składniki na bezglutenowy sernik szefa kuchni ogrzej w temperaturze pokojowej – wyjmij z lodówki przynajmniej 2 godziny przed pieczeniem. Piekarnik ustaw na 200 stopni C (góra-dół). Żółtka dokładnie oddziel od białek. Miękkie masło ucieraj kilka minut mikserem, aż nabierze puszystości. Stopniowo dodawaj po jednym żółtku i cierpliwie nadal ucieraj. Następnie dodaj starty ser,  ekstrakt pomarańczowy lub skórkę z pomarańczy, dodaj cukier puder. Mąkę przesiej na masę serową i delikatnie wymieszaj.

  • Białka ubij na sztywną pianę i dodaj do masy serowej, wymieszaj dokładnie, ale niezbyt gwałtownie –  zaznacza Rafał, szef kuchni w Oberży Pod Dzwonkiem.

Pieczenie

Formę o średnicy min. 26 cm posmaruj od środka masłem, spód wyłóż papierem do pieczenia. Wyłóż masę serową i wstaw do piekarnika. Piecz przez 20minut, następnie obniż temperaturę do 140 i piecz jeszcze przez 50 minut. Sernik bardzo wyrośnie i zrumieni się, może miejscami popękać, ale wróci do poziomu wyjściowego i wszelkie nierówności się zniwelują. Po skończeniu pieczenia zostaw na 40 minut lub dłużej w zamkniętym piekarniku.

Dekoracja

Bezglutenowy sernik szefa kuchni możesz po ostudzeniu posypać cukrem pudrem i podawać do kawy, na podwieczorek, na bezglutenowe walentynki i wszelkie inne okazje. Możesz również udekorować ciasto polewą czekoladową lub polewą karobową (zamiennik czekolady dla osób uczulonych na kakao). By przygotować polewę karobową, KLIKNIJ TUTAJ.

 

Przepisy na inne serniki bezglutenowe znajdziesz tutaj (kliknij w nazwę wypieku):

BEZGLUTENOWY SERNIK DYNIOWY

BEZGLUTENOWY SERNIK ROSA

BEZGLUTENOWY SERNBEZ SERA

TRADYCYJNY SERNIK BEZGLUTENOWY

SERNIK BEZGLUTENOWY RICOTTA

BEZGLUTENOWY SERNIK WEGAŃSKI

BEZGLUTENOWY SERNIK NA ZIMNO

BEZGLUTENOWY SERNIK Z ZIEMNIAKAMI

BEZGLUTENOWY SERNIK NA CZEKOLADOWYCH CIASTECZKACH

BEZGLUTENOWY SERNIK Z GALARETKĄ

BEZGLUTENOWE SERNICZKI Z DAKTYLAMI

BEZGLUTENOWY SERNIK NA ZIMNO

BEZGLUTENOWY SERNIK Z MAKIEM

KOMENTARZE (8)

Ivo 26/02/2017 16:50
A co to znaczy "w podobnych proporcjach"?
Bezglutenowa Mama 26/02/2017 17:39
Ivo, w tekście nie ma użytego sformułowania "w podobnych proporcjach". Może ten komentarz miał się pojawić przy innym przepisie?
Joanna 12/02/2017 18:09
Czy tę konkretną mieszankę mąki mogę zastąpić innymi mąkami? Np. ziemniaczaną? Rzadko stosuję gotowe mieszanki, w mojej okolicy trudno je dostać, stąd moje pytanie.
Bezglutenowa Mama 12/02/2017 20:49
Możesz użyć mąki ziemniaczanej lub mąki z tapioki oraz np. ryżowej bezglutenowej, w podobnych proporcjach, by uzyskać dobrą konsystencję. . Ciasto nie może być ani zbyt luźne, ani zbyt gęste.
magda 10/02/2017 00:54
Marto, trochę nie na temat. Ale czy produkty firmy DenverFood uwazasz za 100 procent bezpieczne? Brakuje mi bardzo kasz wszelkiego rodzaju a nie chce mi sie bawić w Kopciuszka. Łącznie kest nas az 5 osób na diecie to byloby co przebierać. Nie maja ini klosa a jednak opisuja, ze na pewno sa bezglutenowe. masz jakies info dokładniejsze, rozmawiaas kiedys z nimi bezpośrednio?
Bezglutenowa Mama 10/02/2017 07:22
Każde miejsce jest dobre na taki temat :) Otóż DenverFood miał niegdyś wpadkę z mąką gryczaną (na której zresztą poległo wielu producentów). Miałam kontakt z firmą, przysyłali mi badania różnych produktów i były OK. A mimo to niektórzy skarżyli się, że w kaszy gryczanej znajdują obce ziarna. Firma tłumaczyła, że to tzw. dziki owies. Ale jednak w badaniach wyszedł gluten. Dlatego myślę, e lepiej jednak bawić się w kopciuszka.... Co do innych produktów DenverFodd - bakalii, pestek dyni itp. to śmiało można ich używać. Ale ziarna to bym przebierała. Sprawdź jeszcze czeską firmę ProBio, dostępną m. in. w Margicie w Warszawie (mają również sklep internetowy).
|Lena 09/02/2017 17:26
jaki ser można?, lubię, jak jest zdjęcie z produktami, reklama czy nie, ale dla mnie początkującego wzrokowca, to duże ułatwienie
Bezglutenowa Mama 09/02/2017 17:40
Leno, u nie nie ma reklam, po prostu nie zawsze zdążę zrobić zdjęcie produktów :) Ja używam zwykłego twarogu, który mielę.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się