Blog

Bezglutenowy makaron po wieleńsku

05/08/2017

Bezglutenowy makaron po wieleńsku

05/08/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Na koloniach z Bezglutenową Mamą we Wieleniu hitem okazał się bezglutenowy makaron po wieleńsku (uwaga, to nazwa własna, nigdzie indziej nie znajdziecie tego bezglutenowego przepisu dla dzieci i nie tylko). Słuchajcie: to szybkie i proste danie zniknęło w mig, dokładki rozeszły się w 10 sekund, a dzieci ciągle wołały, że chcą jeszcze…. Jedno jest pewne: latem w bezglutenowym jadłospisie świetnie sprawdzają się bezglutenowe makarony. Okraszone do wyboru: wędlinami, pieczonymi warzywami, twarogiem, kiełbaską albo po prostu zmieszane z bezglutenowym pesto lub z sosem pomidorowym. Bezglutenowe makarony z dodatkami są lekkim i pożywnym daniem, idealnym na upały i niezbyt pracochłonnym. Dziś zapowiada się wielki upał, więc polecam szybki, bezglutenowy przepis: makaron po wieleńsku.

Składniki (dla 4-6 osób)

  • opakowanie (500 g) bezglutenowego makaronu
    np. Pastani z Biedronki lub makaron włoski bezglutenowy
  • 100-150 g bezglutenowej szynki
  • 100-150 g bezglutenowej salami
    dostępnej np. w Lidlu
  • 100-150 g bezglutenowych frankfurterek
    np. Balcerzak i Spółka, Nipol lub marka Bergio w Netto
  • cebula
  • 3-4 ząbki czosnku
  • opcjonalnie 1 czerwona papryka
  • sól, pieprz do smaku
  • opcjonalnie przyprawy: bazylia, oregano, zioła prowansalskie, czerwona papryka słodka
    bez śladowych ilości glutenu

Sposób przygotowania

Bezglutenowy makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Uważaj, by się nie rozgotował – lepiej niech będzie al dente. Przelej go zimną wodą. Cebulę i czosnek posiekaj, odstaw na 10 minut. Pokrój w kostkę bezglutenową szynkę, bezglutenowe frankfurterki i bezglutenową salami. W paski pokrój czerwona paprykę. Na maśle klarowanym lub na innym tłuszczu zeszklij cebulę z czosnkiem i przełóż je do miseczki. Na tym samym tłuszczu podsmaż bezglutenowe frankfurterki, salami i szynkę, a pod koniec dodaj paprykę. W osobnym garnku zmieszaj ugotowany bezglutenowy makaron, zeszklone cebulę i czosnek oraz wędliny i paprykę (wraz z tłuszczykiem z patelni). Dopraw solą, pieprzem i bezglutenowymi przyprawami (lato w pełni, więc użyj świeżej bazylii lub oregano). Chwilę podgrzej bezglutenowy makaron po wieleńsku i podawaj na bezglutenowy obiad lub na bezglutenową kolację. Smacznego!

Przyznacie, że to naprawdę szybki i pożywny bezglutenowy przepis dla dzieci, ale i dla dorosłych (uwaga: dorośli nie powinni zbyt często jadać tego dania na kolację – węglowodany nie są wskazane na wieczór w menu dorosłych). Na naszych bezglutenowych koloniach to danie pojawiło się tylko raz w bezglutenowym jadłospisie, ale już wiemy, że za rok będziemy je serwować przynajmniej dwukrotnie.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się