Blog

9

Bezglutenowe rogale z gryką

16/11/2014

Bezglutenowe rogale z gryką

16/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Smak rogali z makiem i z masłem…. nieznany jest dzieciom z celiakią i na diecie bezglutenowej.

Pewnie dlatego moje bezglutenowe rogale śniadaniowe z dodatkiem gryki są hitem warsztatów. Na kulinarnych warsztatach bezglutenowych w Poznaniu i Zielonej Górze dzieci niemal z namaszczeniem zajadały się rogalami, które własnoręcznie upiekły. Oto szybki przepis – bez miksera. Wystarczy zagnieść ciasto rękoma i gotowe. Mikser z hakami lub thermomix oczywiście znacznie ułatwią sprawę, ale – podkreślam – nie są konieczne. Pierwotnie ten przepis powstał na bazie czeskiej mąki, która nie jest już dostępna w Polsce, dlatego w 2021 r., tuż przed wydaniem mojej książki kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy” opracowałam go od nowa. Wykorzystałam polską mieszankę do wypieków drożdżowych, tzw. Mix for Bread Balvitenu. Zobaczcie, oto moje cudo: bezglutenowe rogale z dodatkiem wartościowej mąki gryczanej, z maczkiem, za to bez mleka i jajek. A jak  uformować bezglutenowe rogale śniadaniowe? Poniżej zamieszczam filmik 😁 Przy okazji: od 2020 r. można wreszcie kupić gotowe świeże, śniadaniowe  rogale z maczkiem bez mleka i jaj, stworzyła je piekarnia Balviten. 

Składniki na 10 śniadaniowych rogali bezglutenowych   z mąką gryczaną i maczkiem

  • 300 g bezglutenowej mieszanki do wypieku pieczywa
    użyłam Mix for Bread Balviten KLIK
  • 50 g mąki gryczanej bezglutenowej
  • 8 g suszonych drożdży bez glutenu
    lub 25 świeżych 
  • ½ łyżeczki soli
  • 3 łyżki oleju
  • około 300 ml letniej wody
  • opcjonalnie mak do posypania rogali

Zobacz na filmie, jak formować bezglutenowe rogale śniadaniowe

Jak wykonać w domu bezglutenowe rogale z mąką gryczaną i maczkiem?

  • Jeśli używasz drożdży świeżych, w garnuszku zrób rozczyn: rozetrzyj łyżkę mąki, drożdże i dodaj parę łyżek letniej wody. Odstaw przykryte spodkiem na 5-10 minut. Gdy się spulchni, jest gotowy do użycia, czyli możesz go dodać do zmieszanych z solą mąk.
  • Jeśli korzystasz z suszonych drożdży, wsyp je mi miski z mieszanką bezglutenową, mąką gryczana i solą, wymieszaj.
  • Stopniowo wlewaj letnią wodę i wyrabiaj ciasto drewnianą łyżką lub ręką. Wyrabianie ciasta na bezglutenowe rogale powinno trwać około 5 minut – trzeba je bowiem dobrze napowietrzyć. 
  • Możesz użyć miksera z hakami lub wsypać wszystkie składniki do thermomixa / lidlomixa i ustawić program Ciasto / 5 minut. 
  • Pod koniec wyrabiania ciasta ręcznego lub mikserem dodaj olej.
  • Ciasto na śniadaniowe rogale bez glutenu powinno być elastyczne. Po uformowaniu w kulę powinno nieznacznie zmienić kształt – wtedy jest idealne.
  • Oprósz je mąką bezglutenową i przykryj miskę bawełnianą mokrą ściereczką. Odstaw na 30 – 60 minut, by ciasto podwoiło objętość i stało się puszyste, porowate. Czas rośnięcia (garowania) zależy od temperatury otoczenia. 

Formowanie i pieczenie rogali bez glutenu

  • Mokrymi dłońmi (zwilż je wodą lub natłuść olejem) odrywaj porcje ciasta mniej więcej tej samej wielkości.
  • Wkładaj je do miski z mąką bezglutenową i delikatnie „panieruj” jak kotlety. 
  • Następnie roluj ciasto w kształt wałeczka, formuj rogaliki i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  • Rogale posmaruj roztrzepanym jajkiem (jeśli jest ono dozwolone w Twojej diecie bezglutenowej), posyp maczkiem. Gdy z uwagi na alergię nie możesz użyć jajka, posyp rogaliki makiem, lekko dociśnij, a następnie posmaruj olejem.
  • Zostaw rogale do wyrośnięcia na około 15 – 20 minut.
  • Blachę z bezglutenowymi rogalami wstaw do zimnego piekarnika, nastaw go na 220 stopni C, opcja góra – dół.
  • Piecz około 25 minut – do zrumienienia i do tzw. suchego patyczka.
  • Studź na metalowej kratce, krój gdy ostygną, gdyż inaczej powstanie w pieczywie wtórny zakalec.
  • Przechowuj w lnianym woreczku.
  • Jeśli chcesz, zamroź rogale. Jak  je odmrozić? KLIK

Jak przechowywać i jak odświeżać bezglutenowe rogale?

Bezglutenowe rogale z mąką gryczaną najlepiej smakują w dniu pieczenia i następnego dnia. Można je zamrozić, a potem chwilę podgrzać w piekarniku (150 stopni C, około 5 minut) w celu odświeżenia i nadania chrupkości. W naszym domu to bezkonkurencyjne pieczywo bezglutenowe.

Gdy Zosia bierze do szkoły bezglutenowe rogaliki z masłem i wędliną, budzi spore zainteresowanie. Bo glutenożercy nie mają takich malutkich rogali. My mamy :). Dlatego niech nikt nie mówi, że celiakia to tylko udręka… Bo życie z celiakią ma swoje blaski i cienie. Moim zdaniem blasków jest zdecydowanie więcej, dlatego założyłam bezglutenowy blog, by mówić o tym wszem i wobec.

Jeśli nie masz czasu na pieczenie domowych rogali bezglutenowych, mam dobrą wiadomość. Latem 2020 r. piekarnia bezglutenowa Balviten wprowadziła do sprzedaży pierwsze w Polsce świeże rogale śniadaniowe z maczkiem: bez glutenu, mleka i jaj. 

Tutaj kupisz

Świeże bezglutenowe rogale z maczkiem na śniadanie

KOMENTARZE (9)

Magda 15/07/2016 18:09
Wyszły! Obłędne! Dzisiaj robię x2 bo wszyscy chcemy Moja 6latka wciągnęła 4 na raz,jej pierwsze w życiu
Bezglutenowa Mama 15/07/2016 19:40
Bardzo się cieszę :) Te rogale są bezkonkurencyjne :)
Magda 17/07/2016 22:38
Dzisiaj z kolei z podwójnej porcji (z ziołami i czosnkiem) zrobilam wielki placek który obłożyłam suszonymi pomidorami,kukurydzą i wędliną i nałożyłam kolejną porcję ciasta.Cóż wyszedł wielki nadziewany ,aromatyczny chleb Pozdrawiam
admin 26/07/2016 10:56
Ależ pomysłowe danie :) Zdjęcie byłoby bajeczne :)
Beata 24/11/2014 20:30
ja kupilam mąkę Bread mix mixB firmy shaer i mi nie wyszly. Ciasto nie urosło, mimo to włóżyłam do piekarnika i wyszly twarde rogale. całkiem inne niż na fotce.
Bezglutenowa Mama 24/11/2014 22:27
Na jakich piekłaś drożdżach? Na suszonych czy na świeżych?
iwona 18/11/2014 16:46
Witam, co moze byc powodem, ze rogaliki u mnie sa plaskie od spodu i ogolnie malo pulchne? Pani wygladaja na ladne i pelne.
Bezglutenowa Mama 18/11/2014 21:42
Może za dużo wody? A wyrosły, przed wstawieniem do piekarnika? Mnie na początku też wychodziły płaskie. Może spróbuj włączyć termoobieg. Jak nie wyjdzie, napisz, będziemy nadal myśleć, co się dzieje;
iwona 19/11/2014 16:10
W pierwszej wersji faktycznie dalam mniej wody i wyszly troche lepsze niz za drugim raxem ale wtedy wydawalo mi sie ze ciasto jest dosc twarde. Caly czas pieke na termoobiegu.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się