Blog

26

Bezglutenowe pampuchy na słodko

24/04/2017

Bezglutenowe pampuchy na słodko

24/04/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Pampuchy czy pyzy drożdżowe na parze? Mniejsza o nazwę, chodzi o smak…. Bezglutenowe pampuchy podaję domownikom dość często, bo łatwo je przygotować. Cieszą się też ogromnym powodzeniem na moich warsztatach bezglutenowych. Puszyste, doskonale wyrośnięte, z dodatkiem sosu owocowego na bazie kremówki… Lub po prostu polane zblendowanymi truskawkami albo naprędce przygotowanym sosem z dżemu i wody…. Zobaczcie sami, to sprawdzony pomysł na słodki, domowy podwieczorek. Możecie też przygotować bezglutenowe pyzy drożdżowe w wersji obiadowej, z sosem pieczeniowym. Przepis jest ten sam. Wystarczy kilka prostych składników i naczynie do gotowania na parze lub garnek, metalowe sitko i pokrywka. Koszt całego dania: około 6 zł.

Składniki na bezglutenowe pampuchy

  • 250 g bezglutenowej mąki chlebowej
    tzw. mix bezglutenowy, np. Jizerka, Mix B Schaer, Royal Baker Mix Balviten
  • jajko
  • 4 g (pół opakowania) suszonych drożdży lub 13 g świeżych drodży
    bez śladowych ilości glutenu
  • około 150-170 ml wody
    patrz ramka: Dobre rady
  • łyżeczka cukru
  • pół łyżeczki soli
  • łyżka oleju

Składniki na sos owocowy

  • około 200 g truskawek
    lub innych owoców: malin, jagód, borówek
  • opcjonalnie 100 g słodkiej śmietany 30-36%
  • 2-3 łyżki cukru

Przygotowanie ciasta na bezglutenowe pampuchy

Drożdże (w temperaturze pokojowej) rozpuść w letniej wodzie z cukrem (suszone dodaje się od razu do mąki, nie ma konieczności przygotowania rozczynu lub rozpuszczania ich w wodzie). Bezglutenowy mix wymieszaj w misce z solą, dodaj jajko (w temperaturze pokojowej) i rozpuszczone drożdże. Ciasto łatwo i krótko się wyrabia, więc wystarczy wymieszać składniki drewnianą łyżką lub ręką, ale można też użyć miksera. Ciasto na bezglutenowe pampuchy wyrabiaj około minuty, aż powstanie jednolita, napowietrzona i elastyczna masa. Na końcu dodaj olej i ponownie wymieszaj. Obsyp ciasto delikatnie mąką. Miskę przykryj ściereczką lub folią spożywczą i postaw w ciepłym miejscu na około 20 – 30 minut. Ma stać się porowate i podwoić objętość.

Formowanie bezglutenowych pampuchów

Naczynie lub sitko do parowania posmaruj olejem. Z wyrośniętego ciasta, natłuszczonymi rękoma, formuj kulki – mniejsze lub większe, według uznania. Układaj je na sitku w odstępach. Ta porcja ciasta wystarczy na przygotowanie 6 dużych lub 10 mniejszych bezglutenowych pampuchów lub pyz drożdżowych na parze. Bezglutenowe pampuchy przykryj pokrywką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na około 20-30 minut. Mają wyraźnie podwoić objętość.  W tym czasie przygotuj sos owocowy.

Sos owocowy do bezglutenowych pampuchów

To najszybszy i najprostszy na świecie sos do bezglutenowych pampuchów. Można go przygotować z dowolnych, dozwolonych owoców (świeżych lub mrożonych), z dodatkiem śmietany, śmietany roślinnej, mleka kokosowego lub po prostu bez żadnych dodatków. Owoce podgrzej w rondelku, by zmiękły i puściły sok. Dodaj śmietanę, cukier i zblenduj na gładki sos. Gotowe! Gdy nie masz pod ręką  owoców, wymieszaj w rondelku 3-4 łyżki dżemu z 2-3 łyżkami wody i podgrzej. Efekt będzie ten sam.

Gotowanie na parze

Naczynie z wyrośniętymi bezglutenowymi pampuchami  wstaw do garnka z niewielką ilością wody i gotuj pod przykryciem około 10 minut. Aby sprawdzić, czy pyzy są dobrze uparowane, nakłuj jedną pyzę wykałaczką. Możesz też wyjąć pyzę na talerz, rozkroić ją na brzegu i sprawdzić, czy jest gotowa. Czas gotowania może się różnić w zależności od wielkości pyz, garna i płomienia na gazówce.  Bezglutenowe pampuchy podawaj gorące lub ciepłe, polane owocowym sosem.

Bezglutenowe pampuchy w Thermomixie

Wyrabianie w Thermomixie: wszystkie składniki na bezglutenowe pampuchy – oprócz oleju – włóż do naczynia miksującego i wyrabiaj ciasto przez 2 minuty – interwał. Dodaj olej i wyrabiaj ciasto jeszcze przez minutę. Zostaw ciasto do wyrośnięcia. Formuj pyzy i układaj je w odstępach na obu  piętrach naczynia do parowania (Varomy). Przykryj. Do naczynia miksującego wlej około 300 g wody. Zagotuj: około 5 minut, varoma, obr. 1. Wyrośnięte pyzy ustaw z naczyniem na pokrywie naczynia miksującego i rozpocznij gotowanie na parze: 7-8 minut/varoma/obr. 1/. W razie potrzeby zwiększ czas gotowania o 1-2 minuty.

Dobre rady Bezglutenowej mamy – idealne bezglutenowe pampuchy

  1. Bezglutenowych pampuchów nie uda się przygotować z naturalnych mąk, np. kukurydzianej, ryżowej, gryczanej czy ziemniaczanej. Niezbędna jest bezglutenowa mąka chlebowa, czyli do wypieku ciast drożdżowych. To tzw. mix bezglutenowy.  
  2. Bezglutenowe mąki chlebowe, czyli tzw. mixy bezglutenowe, różnią się od siebie, gdyż każdy producent przygotowuje je z innych składników i proporcji. Tym samym każdy bezglutenowy mix inaczej chłonie wodę. Dlatego w czasie wyrabiania ciasta trzeba ją dozować. Najlepiej na początku dodać 150 ml i w razie potrzeby  dodać jeszcze 10-20 ml, a czasem trochę więcej. Ma powstać gęste, ale elastyczne ciasto. Jeśli dodacie za mało wody, uzyskacie zbite, twarde pyzy. A jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie, pyzy „rozpłyną się” po uformowaniu.
  3. Rada dla alergików: możesz zrezygnować z dodania jajka, ale użyj około 20 ml wody więcej.
  4. Czas wyrastania zależy od wielu czynników. Latem ciasto na bezglutenowe pampuchy wyrośnie nawet po około 20 minut, kiedy indziej potrzebuje aż 40 minut. Pozwól mu wyrosnąć i podwoić objętość (ma stać się puszyste, napowietrzone), bo tylko wtedy uzyskasz doskonale wyrośnięte, pulchne bezglutenowe pampuchy.
  5. Jeśli nie masz specjalnego naczynia do gotowania na parze, użyj metalowego sitka lub w sklepie AGD kup specjalne, składane sitko do gotowania na parze (koszt około 13-15 zł). Takie sitko jest ruchome i z łatwością dopasujesz je do każdego rozmiaru garnka.
  1. Z każdej porcji bezglutenowych pyz drożdżowych odłóż 1-2 sztuki i zamroź. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką pyzy na szybki podwieczorek. Zamrożone bezglutenowe pampuchy wystaw z zamrażarki pół godziny przed podwieczorkiem i od nowa odparuj lub odparuj jeszcze zamrożone.
  2. Jeśli nie chcesz zamrażać pyz, pozostałą porcję włóż do woreczka schowaj do lodówki i odśwież po kilku godzinach lub następnego dnia. Po prostu odparuj je przez 3-4 minuty. Będą znów miękkie i puszyste.
  3. Bezglutenowe pampuchy na słodko można jeść elegancko nożem i widelcem, ale dzieci uwielbiają maczać je po prostu w sosie i zajadać z apetytem. Wiem, bo sprawdziłam we własnym domu i na wielu warsztatach bezglutenowych. I wiem, że dorośli też to lubią :). 
  4. Bezglutenowe pampuchy na słodko smakują identycznie, jak glutenowe pyzy drożdżowe na parze. Śmiało możesz je serwować wszystkim domownikom i gościom – nie zauważą różnicy.

KOMENTARZE (26)

Monika 02/07/2023 17:55
Stosujemy dietę bezglutenowa u 3,5 letniej córki od 2 tyg i pyzy to coś co zawsze uwielbiała. Bałam się, ze nie uda mi się niczym ich zastąpić. Ale udało się! Dziękuje za ten przepis
Bezglutenowa Mama 23/10/2023 22:45
Ogromne gratulacje przede wszystkim za podjęcie wyzwania :)
Konanka 08/06/2023 13:57
Ciasto wyszło klejące, nie ma możliwości utworzenia kulek. Co zrobiłam zle? Użyłam mehl farine schara
Bezglutenowa Mama 09/06/2023 12:41
Przykro mi, że Ci się nie udały, ale można było je uratować, podsypując troszkę mąki :) - to dobra rada na przyszłość Pierwszy błąd: nie ta mąka; powinna być chlebowa, np. Mix B Schar lub Balviten lub czeska Jizerka; drugi - nie przeczytałaś precyzyjnie dobrych rad na końcu przepisu :( Ale spokojnie, zobacz filmik i jeszcze raz spróbuj, będzie dobrze :) https://bezglutenowamama.pl/bezglutenowe-pyzy-na-parze-video-2
Monika 11/11/2022 11:55
Witam . Robiłam wg przepisu do momentu parowania wszystko ok. Jednak na parze w ogóle nie ruszyły. Były nie ciekawe w smaku
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 17:08
Przykro mi, że pyzy nie wyszły, ale tak się zdarza, zwłaszcza przy pierwszych próbach ;) Skoro pyzy nie ruszyły, to coś było nie tak z drożdżami lub było za zimno w kuchni - stąd też nieciekawy smak... Nie poddawaj sie, spróbuj jeszcze raz, a dy już posiądziesz sekretne umiejętności, nie pożałujesz prób :)
Ola 20/10/2022 18:24
Pierwszy raz robiłam bezglutenowe. Wyszły cudowne-pulchne, sprężyste i delikatne! Młody jest zachwycony! Dziękuję za przepis i pozdrawiam serdecznie!
Bezglutenowa Mama 20/10/2022 19:38
Olu, bardzo, bardzo się cieszę :) Na zdrowie :)
Monika 07/10/2020 15:27
Wyszły idealne :) Nie czuję żadnej różnicy jeśli chodzi o wersje pszenną... Pychaaaaaaa
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 08/10/2020 19:48
Miód na serce taki komentarz
Justyna 26/09/2019 21:32
Marta ślicznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie jutro czas zmierzyć się z nowym kulinarnym wyzwaniem.
Justyna 25/09/2019 21:17
Zamrażamy pampuchy surowe po wyrośnięciu, czy po ich zaparowaniu i odczekaniu aż ostygną? Z góry dziękuję za odpowiedź- bezglutenowa mama bezglutenowego przedszkolaka :)
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 26/09/2019 10:01
Justyno, ja zamrażam ugotowane na parze i ostudzone :) Potem takie zamrożone możesz dać do przedszkola, one sobie odmarzną lub nie, a panie kucharki i tak muszę je chwilę odparować przed podaniem - ważne, by miały osobne sitko do pyz bezglutenowych.
Paulina 13/06/2017 22:08
Chciałabym zrobić pampuchy, ale niestety stronie od wszelkich mixów że względu na ich kiepskie, jak dla mnie, składy - czemu przepis nie wyjdzie na mące z kaszy czy ryżu? Pozdrawiam, Paulina.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 14/06/2017 10:27
Pampuchy drożdżowe mają być puszyste i miękkie, pięknie porowate. Aby takie wyszły, potrzebny jest gluten lub jego zastępniki, obecne np. w mixach bezglutenowych. Z samej mąki naturalnej uda się zrobić twardy, kamienny placek, a nie pampuchy...
Magda, mama Poli 04/05/2017 17:57
Pani Marto, robiłam w termomiksie i wyszły bosko! Cała rodzina, nawet najwięksi sceptycy zachwyceni Zrobiłam sos jogurtowa-jagodowy i był odlot! Czy może Pani przy swoich innych przepisac przepisać podawać jak zrobic je w termomiksie? Widziałam, że Pani z niego korzysta. Dla mnie póki co majstrowanie samemu bez glutenu i z tym urządzeniem jest wyzwaniem. Dziękuję!
Bezglutenowa Mama 04/05/2017 22:37
Magdo, bardzo się cieszę, że pampuchy zasmakowały. Kilka przepisów na thermomix jest tutaj, w specjalnej zakładce w kategorii PRZEPISY:]: https://bezglutenowamama.pl/category/przepisy/z-thermomixem/
Systemmeble 27/04/2017 13:22
Pampuchy to moje ulubione danie z dzieciństwa :)
Bezglutenowa Mama 28/04/2017 08:06
Szczęściara - w moim dzieciństwie nie było mąk bezglutenowych na pampuchy :)
Patrycja 25/04/2017 14:32
Witam, wyszły mi straszne drewniaki, a ciasto wyrabiało się bardzo trudno (robiłam to ręcznie) pomimo tego, że wszystko robiłam według przepisu. Pampuchy wyszły twarde i klejące zamiast miekkie i puszyste :( Już nie raz robiłam kluski na parze, ale z glutenem i tamte są całkowicie inne
Bezglutenowa Mama 25/04/2017 15:21
Patrycjo, jakiej użyłaś mąki? W przepisach bezglutenowych jest tak, że trzeba indywidualnie dozować wodę, o czym zresztą piszę w poradach na końcu przepisu. Podejrzewam e w tym przypadku wystarczyło dolać 20-30 ml wody. Zachęcam Cię do kolejnych prób.
Magda 24/04/2017 19:17
Już miałam zrezygnować gdy zobaczyłam jajko w przepisie,ALE doczytalam że i bez można KOCHAM ❤
mamahani 24/04/2017 13:18
A czy wyjdą na mix it albo mehl farine schar ? Obecnie mam w domu zapas takich mąk i wielką ochotę na ten smakolyk.
Bezglutenowa Mama 24/04/2017 13:32
Na MehlFarine też wyjdą świetne, choć nie będą tak pulchne i puszyste, jak na typowej mące chlebowej.
Aleksandra 24/04/2017 12:42
Dziękuję, ślinka cieknie na sam widok!:)
Bezglutenowa Mama 24/04/2017 13:33
Zachęcam do przygotowania, warto :).
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się